11 червня 2025

«Санкции нипочём» ©

Спіраль кризи продовжує розкручуватися в російській вугільній промисловості — одній з найбільших сировинних галузей росії, що включає 300 тисяч зайнятих і десятки мономіст.

За підсумками першого кварталу збиток вугільних компаній досяг 79,9 млрд рублів, повідомив Росстат. В середньому вугільна галузь втрачала гроші зі швидкістю 26 млрд рублів на місяць, або 900 млн рублів на день. Збитковими стали 62% підприємств, які за три місяці пішли в мінус на 126,3 млрд рублів. У плюсі залишилися менше 40% вугільників, а їхні прибутки «здулися» втричі — до 46,4 млрд рублів.

За обсягом збитків за порівнянний період вугільна галузь побила рекорди за весь час доступної статистики. Попередній максимум був показаний під час пандемії в 2020 році: тоді перший квартал вугільники завершили з сальдованими втратами на 45 млрд рублів, випливає з даних ЕМИСС.

Вугільна галузь переживає «найгострішу кризу з часів 1990-х років», констатує гендиректор АТ «Російське вугілля» Володимир Коротін: ембарго ЄС позбавило компанії західних ринків, а світові ціни обвалилися до 4-річних мінімумів — на 20% цього року і втричі відносно 2022-го. В результаті експорт енергетичного вугілля з Росії став збитковим за всіма напрямками, навіть на найрентабельнішому — через далекосхідні порти в Китай. За підрахунками аналітиків «ТеДо», в квітні такі поставки приносили 259 рублів збитків на кожну тонну вивезеної продукції. За оцінками Міненерго, зараз під загрозою банкрутства знаходяться 30 вугільних компаній. За даними Росстату, вугільна галузь стала «чемпіоном» за обсягом прострочених кредитів і позик — 25 млрд рублів на кінець першого кварталу.

https://www.interfax.ru/russia/1028744

Тим часом росія витрачає трильйони рублів на перетворення колись найбільш проросійського (після Криму) та переважно російськомовного регіону України - Донбасу - на мертву пустелю.

02 травня 2025

Предмет угоди про корисні копалини між Україною та США

Україна та Сполучені Штати підписали угоду про створення Американсько-українського інвестиційного фонду відбудови. Документ охоплює співпрацю у сфері безпеки, розробки надр і продажу стратегічної сировини — загалом ідеться про 57 видів мінеральних ресурсів.

Які саме? У додатку до угоди, яку оприлюднив народний депутат Ярослав Железняк, наведений такий перелік:

"Активи, що стосуються природних ресурсів" означає ділянки, запаси та родовища на території України: алюмінію, графіту, рутенію, стибію, гафнію, самарію, арсену, гольмію, скандію, барію, індію, танталу, берилію, іридію, телуру, церію, лантану, тербію, цезію, літію, тулію, хрому, лютецію, олова, кобальту, магнію, титану, міді, марганцю, вольфраму, диспрозію, неодиму, урану, ербію, нікелю, ванадію, європію, ніобію, ітербію, фтору, паладію, ітрію, плавикового шпату, платини, цинку, гадолінію, калію, цирконію, галію, празеодиму, германію, родію, золота, рубідію, нафти, природного газу, інші мінерали або вуглеводні, іншим чином погоджені Принципалами." 

Жирним виділив славнозвісні рідкісноземельні елементи. Є всі, хіба що без прометію (бо його на всій планеті грам 500). Власне, перелік містить переважно хімічні елементи - половину періодичної таблиці:


Нагадаю, що йдеться виключно про нові ліцензії на розробку родовищ. Які від цього плюси? Див., наприклад тут: Угода про надра та Інвестиційний фонд відновлення: чому це вигідно для України? Розповідає Сергій Тігіпко — Forbes.ua. Ключове, як на мене, це:
Видобуток корисних копалин потребує великих капітальних вкладень. Україна 33 роки незалежності шукала іноземних інвесторів у цей сектор. Знаходила дуже мало. Водночас видобуток нафти й газу, наприклад за останні 20 років, у нас тільки скорочувався (у державних компаній), незважаючи на всі наші зусилля. 

Причина? Ми не могли достатньо інвестувати в цей сектор, хоча частка від цієї діяльності для інвесторів де-факто завжди значно перевищувала 50%. І ось нарешті Україна знайшла «інвестора» в особі не когось, а уряду США, який готовий вкладатися в інтенсивний розвиток цієї сфери, інвестуючи десятки, а в перспективі, можливо, й сотні мільярдів доларів. 

Ця угода не просто вигідна для України. Це величезний успіх української дипломатії.

19 лютого 2025

Про рідкісноземельні елементи (ІГН НАН України)

Поки в ЗМІ розповсюджують маячню, Інститут геологічних наук НАН України надає фахові роз'яснення з нагальних питань:

1. Рідкісноземельні метали в Україні - що про них відомо та чи легко їх віддати США — ТСН

2. Модуль знань: Що таке рідкісноземельні метали, які їх запаси в Україні і чому вони так цікавлять іноземних партнерів нашої держави - Українське радіо

Основні тези інтерв'ю з доктором геологічних наук, доцентом Оленою Ремезовою, опубліковані у Facebook:

❗️ Звідки назва "рідкісні" та "рідкісноземельні"?

🔈 До групи рідкісних металів входять 37 елементів Періодичної таблиці, з них 17 елементів об’єднані в групу рідкісноземельних. Поняття «рідкісні метали», які включають і РЗЕ, не має чітких обмежень, скоріше данина традиції - відносити до цієї групи молоді промислові метали, використання яких у значимих масштабах почалося вже після Другої світової війни й різко зросло в останні 15-20 років. 

Назва «рідкісноземельні елементи» склалася історично у зв'язку з тим, що у XIX ст. вони помилково вважалися малопоширеними. Звідси «рідкісні», а «землі» — це старовинна назва важкорозчинних оксидів, характерних для цих елементів.

ℹ️ Нагадаємо, що до РЗЕ належать:  Sc – скандій, Y – ітрій, La – лантан, Ce – церій, Pr – празеодим, Nd – неодим, Pm – прометій, Sm – самарій, Eu – європій, Gd – гадоліній, Tb – тербій, Dy – диспрозій, Ho – гольмій, Er – ербій, Tm – тулій, Yb – ітербій, Lu – лютецій.

❗️ Чому вони важливі для США?

🔈 Для рідкісних металів разом з іншою стратегічною сировиною (зокрема, кольоровими металами) урядом США вже в 1939 р. було розпочато створення стратегічних запасів. Перелік і розміри запасів стратегічних матеріалів неодноразово мінялися до 1979 р., доки Конгрес США не прийняв закон, який визначив, що запас стратегічної сировини повинен бути достатнім для підтримки потреб в ньому на період не меншим ніж три роки у разі непередбачених ситуацій. Цей Закон заснував також спеціальний фонд для торгових операцій, який у разі потреби, може бути використаний для закупівель стратегічних матеріалів і заповнений за рахунок засобів від продажу надлишків матеріалів.

❗️ Сфера застосування РЗЕ.

🔈 Номенклатура рідкіснометалевої-рідкісноземельної продукції нараховує більше 400 найменувань. Рідкісні й рідкісноземельні метали та їх з’єднання мають разючу різноманітність фізико-хімічних властивостей, що визначають надширокі області їхнього застосування. В сучасному світі на їх основі розвиваються високотехнологічні виробництва, які використовуються у провідних галузях виробництва та забезпечують економічну та оборонну безпеку будь-якої держави: атомна енергетика, радіоелектроніка, авіаційна й ракетна техніка, машинобудування, приладобудування, хімічна й медична промисловість, виробництво напівпровідникових матеріалів, спеціальних сортів легованих сталей, композиційних матеріалів тощо.

❗️ Обсяги видобутку РЗЕ.

🔈 Ринок рідкісноземельних металів контролює Китай, на якого припадає 60% (за іншими оцінками, навіть, більше - 70-80%) світового ринку. Запаси цих металів зазвичай не показуються у виданнях, а в Україні вони з 2005 р. мають гриф «таємно». Джерело, звідки ми можемо отримати цю інформацію - це дані Американської геологічної служби.

❗️ Труднощі видобутку РЗЕ.

🔈 Видобуток цих руд досить складний. Наприклад, з 2 млн т ільменітових руд можливо вилучити лише 20-40 т скандію. Руди видобувають різними способами: відкритим, підземним, комбінованим відкрито-підземним. Останній найбільш ефективний, оскільки відходи не займають великі площі земель, а використовуються для закладення підземного відпрацьованого простору. Цей спосіб розвивався в ІГН НАНУ. Також застосовують гідрометалургію, а потім при збагаченні з розчину вилучаються цінні компоненти, а також використовують інші технологічні процеси: електроліз, металотермічне відновлення, йонообмінну хроматографію. Переробку концентратів здійснюють хлоруванням, а також застосовують лужні та соляно- і сірчанокислотні методи.

❗️ В Україні РЗЕ не видобувають?

🔈 В Україні РЗЕ не видобуваються. В цьому відіграли роль відігравали як об’єктивні, так і суб’єктивні фактори. Серед об’єктивних: значне скорочення обсягів геологорозвідувальних робіт (приріст розвіданих запасів більшості найважливіших корисних копалин з 1994 року не компенсує їх видобуток), відсутність довгострокової державної стратегії вивчення надр і відтворення мінерально-сировинної бази, невизначеність та непослідовність реформування геологічної галузі, що в цілому негативно вплинуло на її розвиток. Суб’єктивний - відсутність сильних, компетентних і далекоглядних економічних лідерів здатних відстоювати цей напрямок, щоб гідно вступити в боротьбу на ринку рідкісноземельних металів на рівних з провідними світовими гравцями.

❗️ Перспективи українських надр.

🔈 Україна є унікальною рідкіснометалевою провінцією. Головне значення має Український щит, де виділяються 22 рідкіснометалеві формації. Серед відомих до теперішнього часу рудних об'єктів виділяються унікальні та великі родовища. Це, перш за все, Пержанське родовище берилію представлене, поки що єдиним в світі, промисловим типом високоякісних гентгельвінових руд в лужних метасоматитах і є комплексним; Азовське родовище цирконій-рідкісноземельних руд у зв’язку з лужними сієнітами, що є найбільшим в Європі. Також варто загадати Новополтавське родовище, де підраховані запаси рідкісноземельних металів. Поряд з Пержанським родовищем знаходиться Ястребецьке родовище рідкісноземельних руд. Щодо скандію, то нашими дослідженнями виділено значну аномалію цього елементу в межах Коростенського плутону, він міститься в ільменітових рудах. 

❗️ Промисловий інтерес.

🔈 Промислові концентрації рідкісних земель в Україні виявлені переважно в південно-східній (Приазовський масив), центральній та північно-західній частинах Українського щита. Всі відомі рідкісноземельні об’єкти є комплексними – рідкісноземельно-рідкіснометальні. 

Освоєння цих родовищ є складним процесом вимагає значних інвестицій і сучасних технологій, яких ми не маємо. Тому інтерес західних інвесторів до цієї теми – це і інтерес України щодо їх освоєння, а це висока додана вартість, робочі місця, розвиток сучасного машинобудування,  в т.ч. для потреб ВПК. Наприклад, для літака F-35 треба 417 кг рідкісноземельних металів, а таких літаків вже випущено тисячі. Тому за розвитком цих технологій та освоєнням родовищ майбутнє!

16 лютого 2025

Шімалевич: Якби міста України були чоловіками

Трапилася в стрічці сторінка штучного художника Шімалевича (@shimalevich). А там - альбом малюнків, де для деяких міст України згенерований такий собі аватар у чоловічій подобі.

Багато доволі автентичних, як на мене. Ось вибірка гірницьких міст з альбому (як це не прикро, але більшість з наведених шахтарських міст наразі окуповані, або в зоні активних бойових дій 🤬):


 

 


  

 

05 лютого 2025

Що треба Трампу?

Останніми днями стрічка новин переповнена обговореннями на тему "США хочуть в якості оплати за надання допомоги доступ до українських рідкоземельних елементів". Або ще пишуть "рідкоземельних металів", або "рідких металів".

Це дуже цікаво, навіщо б США саме метали у рідкому стані? Щонайменше, це ж незручно :) Та всі тиражують (як можна побачити - майже переважно) помилкову мовну конструкцію.

Ну я не знаю, хоча б у Вікіпедію подивилися:

Назва «рідкісноземельні елементи» (англ. rare-earth elements) склалася історично у зв'язку з тим, що у XIX ст. вони вважалися малопоширеними (що насправді неправильно), звідси «рідкісні», а «землі» — це старовинна назва важкорозчинних оксидів, характерних для цих елементів. У вільному вигляді рідкісноземельні елементи є типовими металами.

"Рідкоземельні" - це тупо калька з російського "редкоземельные", де "редкий"="рідкісний". У зворотному перекладі, таким чином, виходить "жидкоземельные", хай йому грець.

"Рідкоземельні метали" чи "рідкісноземельні метали" — якої помилки припускаються українці - Апостроф

22 січня 2025

Сховище для відпрацьованого ядерного палива

 Reuters повідомляє: Швеція розпочала будівництво сховища для відпрацьованого ядерного палива на 100 000 років.


Це буде остаточне сховище для відпрацьованого ядерного палива у Форсмарку і лише другий у світі подібний об'єкт для довгострокового зберігання високоактивних відходів. Глибина - 500 метрів. Сховище вмістить 12 000 тонн відпрацьованого ядерного палива, яке буде запаковане у мідні капсули і закопане в глині. Перші відходи почнуть зберігати у кінці 2030-х років, а повне завершення об'єкта планується близько 2080 року. Проєкт коштуватиме близько $1,08 млрд.

15 січня 2025

Періодична таблиця елементів із загрозою дефіциту

Американське хімічне товариство ACS попереджає: зі 118 елементів, з яких складається все - від сполук в арсеналі хіміка-технолога до споживчих товарів на полицях магазинів, - 44 зіткнуться з обмеженням поставок у найближчі роки. Ці критичні елементи включають рідкісноземельні елементи, дорогоцінні метали і навіть деякі з тих, що є необхідними для життя, наприклад, фосфор.

Жовтий - обмежена доступність, ризик зниження поставок в майбутньому;
помаранчевий - зростає загроза дефіциту через зростання споживання;
червоний - серйозна загроза дефіциту в найближчі 100 років.

Вперше таку таблицю оприлюднили 2014 року, тоді вона виглядала так само, тож оцінки, мабуть, не зазнали змін.

Джерело: The Periodic Table of Endangered Elements - American Chemical Society

13 січня 2025

ШУ "Покровське" зупинено

Reuters сьогодні повідомило, що ШУ "Покровське" у понеділок припинило виробничу діяльність через наближення бойових дій:

Exclusive: Ukraine halts production at Pokrovsk coal mine as Russia closes in, sources say | Reuters

Російські окупаційні війська вже менше ніж за 2 км від одного із стволів (схоже, що ВПС-2).

Нагадаю, що це на сьогодні єдина шахта в Україні, що донедавна видобувала коксівне вугілля для металургії. Доведеться імпортувати, але все одно прогнозується, що виробництво металу в 2025 році впаде до 2-3 млн тонн порівняно з 7,6 млн у 2024 році.

UPD 14.01.2025: Метінвест офіційно підтвердив зупинку роботи Покровської вугільної групи. Коксівне вугілля передбачається доставляти з американської United Coal Company, яка входить до Групи Метінвест.

04 січня 2025

Про захоплення родовища літію

Розташування родовища.
Мапа DeepState від 04.01.2025
Ще у 2022 році писали, що одним із підґрунть вторгнення росії в Україну є захоплення як територій, так і ресурсів, зокрема - так званих критичних корисних копалин.

На фоні того, що росіяни тупо знищують всю матеріальну інфраструктуру на Донбасі, це так собі інтерпретація, але час від часу вони самі про це наголошують.

От, сьогодні окупанти вже стали поширювати повідомлення про "звільнення" села Шевченко (це на захід від Курахове), де знаходиться найбільше в Україні родовище літію. Їхній намір вести розробку літію на цьому родовищі був озвучений ще тоді, коли Шевченко було в 30 км від лінії фронту.

Про це родовище нещодавно згадували, коли обговорювали "План перемоги" Володимира Зеленського та ідеї зацікавити Трампа наданням доступу до українських родовищ критичних мінералів. Керівник компанії ОГХК Єгор Перелигін прокоментував це так:

...собівартість видобутку та переробки в українських реаліях буде набагато вищою, ніж в Австралії, Аргентині, Чилі та, звісно, в Китаї. Це означає, що навіть якщо хтось теоретично візьме на себе українські ризики та проведе геологічну розвідку — буде проблема підтвердити нормальні рівні "cutoff grade" руди у достатній кількості для сталого часового горизонту проєкту.

Не забуваємо, що CAPEX інвестиції в таких проєктах дуже високі. Навіть якщо побудувати шахти та ГЗК за сотні мільйонів доларів, то необхідно будувати електрохімічну переробку. Для розуміння — комбінат з виробництва гідроксиду літію у Квінані (Австралія) коштував Tianqi Lithium 700 млн доларів США. Паспортна потужність — 24,000 тон гідроксид літію. Північноамериканський проєкт гіганта Albemarle на 50,000 тон гідроксид літію (з можливістю швидкої експансії до 100,000 тон) коштує 1,3 мільярда доларів США. Ще раз наголошую, це тільки електрохімічний комплекс.

...Також не буду акцентувати увагу на тому, що Шевченківське родовище втрачено (Донецька область). Шевченківське родовище було досить адекватним за якістю родовищем (сподумен), але навіть там потенційний видобуток був під великим питанням у звʼязку з високою собівартістю шахтного видобутку та дуже високого рівня CAPEX інтенсивності проєкту.

Доповню це характеристиками родовища:

Гірничо-геологічні умови експлуатації родовища – круте падіння рудних тіл (65–85°), відносно велика глибина їх залягання (до 500 м) та потужність перекриваючих порід (до 120 м) визначають підземний спосіб відпрацювання родовища. [...] Родовище віднесено до групи родовищ дуже складної геологічної будови (3 група).

Тож навряд чи воно б зацікавило американців, які мають всі необхідні технології. А окупанти будуть з ним як собака на сіні.

01 січня 2025

Остання шахта з коксівним вугіллям

Голова офісу CEO групи Метінвест Олександр Водовіз:

Загроза для металургії: Що ми робитимемо, якщо Покровськ упаде?

Почнемо з того, що довкола одного з майданчиків покровської шахти Метінвесту у Піщаному, який ми нещодавно зупинили, йдуть бойові дії. Так, інші частини працюють, але це єдина шахта коксівного вугілля в Україні, яка живить вугіллям і наші заводи, і АрселорМіттал, і ДМЗ. Тобто всю металургію, яка залишилася в Україні. Якщо Покровська шахта буде окупована ворогом або буде підірвана, як вже сталося з частиною державних шахт в регіоні, тоді нам треба везти це вугілля морем. А це невигідно економічно. Тому зараз і в нас, і в наших колег металургів велика дилема — що ми робитимемо, якщо Покровськ упаде?

Шахта знаходиться не в самому місті, а трохи на околиці. Ми розуміємо, що шахта для економіки України має велике значення, і росіяни це теж чудово розуміють. І те, з якими темпами вони просуваються біля Покровська, нас деколи вражає - по годинах захоплюються села. Недавно в нас не приїхала ціла зміна з сусіднього села, бо воно було захоплене.

Ми намагаємося перевезти людей у цю частину Дніпропетровської області, будуємо для них тимчасове житло. Але не всі хочуть виїжджати.

Тож, сьогодні є відчуття, що ми будемо згадувати 2023−2024, як хороші роки. Тому що та інфраструктура, яку захопила росія на Сході, те, що вже знищено, розбомблено вже зараз — це колосальні гроші на відновлення. Ми точно не зможемо в якийсь короткий проміжок часу відновити цю інфраструктуру, щоби вона приносила додатковий ВВП, додаткову додану вартість.

Йдеться про комплекс повітроподавального ствола №3 (ППС-3), про зупинку якого компанія повідомила 12 грудня 2024 року. Адміністративно-побутовий комбінат ППС-3 розпочав роботу за місяць до повномасштабного вторгнення, ще під час будівництва комплексу...

Фото зі сторінки: https://metinvest.media/ua/page/shu-pokrovske-robota-v-umovah-vonnogo-chasu 

Довбана сарана; російським окупантам все це, насправді, не треба - якщо хтось вірить маренням про "російський Донбас". Росіяни знищили Донбас. І під триколором буде лише мертва пустеля.