Преамбула: 1966 року на шахті ім. Димитрова виробничого об'єднання «Красноармійськвугілля» сталася катастрофа - вибухнув терикон. Причина - тепловий вибух у зв'язку зі зсувом породного відвалу під час зливи і подальшим потраплянням води і повітря в розпечене нутро терикону. Унаслідок вибуху було знищено житлове селище Нахалівка і загинуло понад 60 осіб. Те, що сталося, за усталеною практикою, було засекречено.
...наші терикони це нашарування породи, вугілля, виданого з шахти, і багатьох інших елементів, зокрема й рідкоземельних металів, та й у самому вугіллі. Так ось: температура в центрі такого відвалу породи, особливо конусоподібного, перевищує 3-4 тисячі градусів. Тобто, по суті, місто Донецьк і шахтарські міста оточені вулканами, що повільно прогресують. Є хороша, красива пісня про Донецьк - місто з блакитними териконами, місто сріблястих тополь. Але блакитні терикони - це не поетична метафора. Вночі ви може побачити заграву над териконами. Блакитну заграву створює висока температура, яка всередині цього терикону, а також випромінювання рідкоземельних металів. І будь-який вплив зливових потоків на терикон може призвести до катастрофічних наслідків.Дивно, як Донбас не перетворився на мертву пустелю досі. Нічого, ми всі помремо - після першого ж дощу.
Автор оригінальної статті, судячи з усього, вражений терміном "рідкісноземельні метали", сміливо провів аналогію між рідкісноземельними і радіоактивними елементами, додавши в текст відсутній, на його думку, трагізм і належне напруження. Тільки цим, мабуть, можна пояснити і реакторну температуру в териконі, і «випромінювання», як причину блакитної заграви. Тим часом у другому тексті, приміром, наводиться і більш правдоподібна інформація (500 градусів).
Довідково.
- У кам'яному вугіллі в значущих концентраціях виявляються такі супутні елементи - ванадій, германій, сірка, галій, молібден, цинк, свинець. Перші два за сучасного рівня технологій на деяких родовищах (а також із породних відвалів) цілком можна отримувати під час переробки гірничої маси. Перераховані елементи не є радіоактивними і нічого не випромінюють. І не світяться при нагріванні, якщо що; оскільки а) не перебувають у вільному вигляді, б) їх мізерна кількість (хоча для деяких елементів концентрації - промислові).
Немає коментарів:
Дописати коментар