02 травня 2025

Предмет угоди про корисні копалини між Україною та США

Україна та Сполучені Штати підписали угоду про створення Американсько-українського інвестиційного фонду відбудови. Документ охоплює співпрацю у сфері безпеки, розробки надр і продажу стратегічної сировини — загалом ідеться про 57 видів мінеральних ресурсів.

Які саме? У додатку до угоди, яку оприлюднив народний депутат Ярослав Железняк, наведений такий перелік:

"Активи, що стосуються природних ресурсів" означає ділянки, запаси та родовища на території України: алюмінію, графіту, рутенію, стибію, гафнію, самарію, арсену, гольмію, скандію, барію, індію, танталу, берилію, іридію, телуру, церію, лантану, тербію, цезію, літію, тулію, хрому, лютецію, олова, кобальту, магнію, титану, міді, марганцю, вольфраму, диспрозію, неодиму, урану, ербію, нікелю, ванадію, європію, ніобію, ітербію, фтору, паладію, ітрію, плавикового шпату, платини, цинку, гадолінію, калію, цирконію, галію, празеодиму, германію, родію, золота, рубідію, нафти, природного газу, інші мінерали або вуглеводні, іншим чином погоджені Принципалами." 

Жирним виділив славнозвісні рідкісноземельні елементи. Є всі, хіба що без прометію (бо його на всій планеті грам 500). Власне, перелік містить переважно хімічні елементи - половину періодичної таблиці:


Нагадаю, що йдеться виключно про нові ліцензії на розробку родовищ. Які від цього плюси? Див., наприклад тут: Угода про надра та Інвестиційний фонд відновлення: чому це вигідно для України? Розповідає Сергій Тігіпко — Forbes.ua. Ключове, як на мене, це:
Видобуток корисних копалин потребує великих капітальних вкладень. Україна 33 роки незалежності шукала іноземних інвесторів у цей сектор. Знаходила дуже мало. Водночас видобуток нафти й газу, наприклад за останні 20 років, у нас тільки скорочувався (у державних компаній), незважаючи на всі наші зусилля. 

Причина? Ми не могли достатньо інвестувати в цей сектор, хоча частка від цієї діяльності для інвесторів де-факто завжди значно перевищувала 50%. І ось нарешті Україна знайшла «інвестора» в особі не когось, а уряду США, який готовий вкладатися в інтенсивний розвиток цієї сфери, інвестуючи десятки, а в перспективі, можливо, й сотні мільярдів доларів. 

Ця угода не просто вигідна для України. Це величезний успіх української дипломатії.