Україна та Сполучені Штати підписали угоду про створення Американсько-українського інвестиційного фонду відбудови. Документ охоплює співпрацю у сфері безпеки, розробки надр і продажу стратегічної сировини — загалом ідеться про 57 видів мінеральних ресурсів.
Які саме? У додатку до угоди, яку оприлюднив народний депутат Ярослав Железняк, наведений такий перелік:
"Активи, що стосуються природних ресурсів" означає ділянки, запаси та родовища на території України: алюмінію, графіту, рутенію, стибію, гафнію, самарію, арсену, гольмію, скандію, барію, індію, танталу, берилію, іридію, телуру, церію, лантану, тербію, цезію, літію, тулію, хрому, лютецію, олова, кобальту, магнію, титану, міді, марганцю, вольфраму, диспрозію, неодиму, урану, ербію, нікелю, ванадію, європію, ніобію, ітербію, фтору, паладію, ітрію, плавикового шпату, платини, цинку, гадолінію, калію, цирконію, галію, празеодиму, германію, родію, золота, рубідію, нафти, природного газу, інші мінерали або вуглеводні, іншим чином погоджені Принципалами."
Видобуток корисних копалин потребує великих капітальних вкладень. Україна 33 роки незалежності шукала іноземних інвесторів у цей сектор. Знаходила дуже мало. Водночас видобуток нафти й газу, наприклад за останні 20 років, у нас тільки скорочувався (у державних компаній), незважаючи на всі наші зусилля.Причина? Ми не могли достатньо інвестувати в цей сектор, хоча частка від цієї діяльності для інвесторів де-факто завжди значно перевищувала 50%. І ось нарешті Україна знайшла «інвестора» в особі не когось, а уряду США, який готовий вкладатися в інтенсивний розвиток цієї сфери, інвестуючи десятки, а в перспективі, можливо, й сотні мільярдів доларів.Ця угода не просто вигідна для України. Це величезний успіх української дипломатії.